FOLKLÖR KULÜBÜ

  • folklor.JPG

Folklör, asıl anlamıyla bir toplumun kültürünü oluşturan her şeyi inceleyen bilim dalıyken bizce o toplumun yerel danslarının tümünü karşılıyor. Biz de kulüp olarak folklörün daha çok bu yönüyle ilgileniyor, elimizden geldiğince diğer yönlerine de el atmaya çalışıyoruz. Çünkü Galatasaray Lisesi'nin hızla geçen zamana karşı geçmişine ve kültürüne olan bağlılığının kopmayıp tersine daha da sağlamlaştığını gösterebilmeyi amaç ediniyoruz.

Folklör Kulübü farklı okul ve şehirlerdeki festival, gösteri ve yarışmalarda elde ettiği başarılarla amacını yerine getirmiştir. Bunların yanında kulübümüz okul içinde de kültür alışverişi içinde bulunmuş, bunu da okulumuzun geçmiş öğretmen ve müdürlerinden olan Tevfik Fikret'in adını taşıyan salonda yaptığı gösterilerle gerçekleştirmiştir.

Biz de bu amaçla haftada bir gün toplanarak sene başında ortak olarak kararlaştırdığımız yöreyi halk oyunları eğitmenimiz eşliğinde çalışıyoruz. Öğrendiğimiz bu yöreyi Tevfik Fikret Salonu'nda sene içinde yapılan törenlerde okulumuza sergiliyor, festival ve gösterilerde yer alıyoruz.

Folklör Kulübü'ne katılan herkes kulübün çalışmalarıyla toplum hayatının gereklerinden biri olan dayanışmanın bir örneğini sergiliyor ve kültürümüzü yaşatmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş oluyor.