Sedat Simavi Kütüphanesi

Okul kütüphanesi 1984 yılına kadar normal bir okul kütüphanesi biçiminde çalışmakta iken Galatasaray Eğitim Vakfı gerçekleştimek istediği pek çok tasarının arasına kütüphaneyi de aldı ve yepyeni bir kütüphanenin meydana gelmesini sağladı.

Yeni Kütüphanenin Özellikleri:

Kütüphanecilikte uluslararası bir sistem olan Dewey Onlu Tasnif Sistemi ile çalışmaya başlayan yeni kütüphane açık raf sistemiyle okuyucuya hizmet vermektedir. Bunun yanında kütüphane hizmetlerinin devamlılık kazanması okul için en büyük kazanç olmuştur. Öğrenciler hemen hemen günün her saatinde kütüphaneden yararlanma olanağına sahiptir. Kütüphanede genellikle güncelliği olan kitaplara yer verilmektedir. Yeni kütüphane yüz kişilik okuma salonuna sahiptir.

Ayrıca Haldun Taner Kütüphanesi de araştırmacılar için kaynaklık yapmak üzere düzenlenmiştir. Örneğin Batı Müziği ve Fransız Edebiyatı üzerine araştırma yapmak isteyenler için Haldun Taner Kütüphanesi´nde çalışma ortamı hazırdır.

Kütüphanenin Kitap Durumu:

Bugün Sedat Simavi Kütüphanesi adı altında çalışmakta olan Beyoğlu Merkez Kütüphanesi´nde 2013 Kasım ayı itibariyle 77587 adet kitap bulunmaktadır. En çok bağış yoluyla zenginleşmeye devam eden kütüphaneye son yıllarda satın alma yoluyla güncelliği olan kitaplar da alınmaktadır.