Okul Müdürümüz Sayın Meral Mercan'ın 2016-2017 Öğretim Yılı Açılış Konuşması

Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlarım, Sayın Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,  

Kökleri 500 yıldan öteye uzanan, 1868 yılından cumhuriyetin ilanına; o günden de günümüze kaliteli, çağdaş, yenilikçi eğitim, her alanda rekabetçilik ve ön planda tutulan insani değerlerle birlikte adı anılan Lisemizde bir öğretim yılı daha başlıyor. Öncelikle aramıza bu yıl katılan hazırlık sınıfı öğrencilerimizi kutlar,  2016-2017 öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerim. 

Değerli Galatasaraylılar,

Galatasaray Lisesi’nin eğitim, öğretim, bilim, spor, kültür, sanat ve daha nice alanda elde ettiği sayısız başarıların birinci sahibi ve Lisemizin en değerli varlığı öğrencilerimizidir. Biz öğretmenlerin en büyük sorumluluğu, zihinsel yetenekleri, entelektüel seviyeleri, öğrenim becerileri, duygusal ve sosyal zekaları bu derece yüksek genç bireylere, bilimi, sanatı, sporu, ekonomiyi, toplumu ve insanlığı daha ileri seviyelere taşımalarında yardımcı olacak eğitim altyapısını ve özgüveni sağlamaktır. Gerek ülkemiz, gerekse ülke olarak giderek daha önemli bir yer kapladığımız dünyamız ve geleceğimiz buna ihtiyaç duymaktadır. 

Her bir öğrencimizin, nitelikleri ve farklılıkları ile, ülkemizin ve insanlığın geleceği açısından muazzam bir potansiyele sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. Öğrencilerimize, bu potansiyelin farkına varmaları ve bu potansiyeli gerçekleştirmek için gerekli adımları atmalarında olduğu kadar; bu potansiyelin getirdiği sorumluluğu görmelerinde, içselleştirmelerinde de rehberlik etmemiz gerektiğinin farkındayız. 2016-2017 öğretim yılında yapacağımız eğitim ve öğretim çalışmalarını da bu doğrultuda planladık. Tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarıma, mesleki çalışma programı dahilinde yapmış oldukları hazırlıklardan dolayı teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

Bu vesile ile, öğretim yılının bu ilk gününde  başöğretmen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı  ile anar,  bu başlangıcın lisemize yeni başarılar getirmesi  dileğiyle hepinizi  sevgi ve saygı  ile selamlarım.